• Trudne negocjacje
 • Kryzysy i konflikty
 • Wiarygodność komunikacji

Zauważam, że im bardziej ktoś buduje swój personal branding w social mediach tym gorzej negocjuje off-line.

Tomasz Piotr Sidewicz

Misja

Czym się zajmuję?

Jestem zawodowym negocjatorem, który bierze odpowiedzialność za efekt prowadzonych negocjacji. Specjalizuję się w trudnej komunikacji interpersonalnej, wpływie społecznym (manipulacje), rozpoznawaniu kłamania oraz negocjacjach w konflikcie interesów (B2B, związki zawodowe, społeczność lokalna, zarząd akcjonariuszy / udziałowców). Przygotowuję strategie negocjacyjne i prowadzę negocjacje wielomilionowych kontraktów (największa transakcja przekraczała 1.400.000.000 PLN).

Pasjonuję się komunikacją interpersonalną, zarówno werbalną, jak i niewerbalną, szczególnie w obszarach wpływu (pragmatyka) i językoznawstwa kryminalistycznego. Ze względu na duże doświadczenie zawodowe (trudne negocjacje i kryzysy) oraz wypracowane know-how rozwijam się również w dziedzinie naukowej, przygotowując doktorat na Wydziale Zarządzania i Jakości Społecznej Akademii Nauk z zakresu “badania wiarygodności komunikacji menedżerskiej w konflikcie interesów”.

Wykształcenie

Jestem filologiem angielskim. Język angielski otworzył mi drzwi do świata biznesu oraz do świata nauki. W chwili obecnej kontynuuję swoją przygodę akademicką w celu uzyskania stopnia doktora.

Podejście biznesowe

28 lat życia zawodowego, w tym 26 lat pracy na własny rachunek wykształciły we mnie określoną postawę biznesową, opartą o zasadę – “W biznesie mam tylko to co sam wynegocjuję. Biznes to dziedzina praktyczna, która rządzi się wynikami, targetami i budżetami. Taka postawa powoduje, że podchodząc do negocjacji czy sprzedaży wiem, że jeśli popełniam błąd, to ten błąd wykorzysta moja konkurencja.

W obszarze zarządzania kieruję się zasadą, że najpierw muszę umieć doskonale zarządzać sobą – być wzorem “szefa samego siebie”. Dopiero wtedy mogę zarządzać innymi ludźmi. Sztuka zarządzania nie sprowadza się do wydawania rozkazów i grożenia palcem. Sukces w zarządzaniu wymaga znajomości ludzi, ich motywacji, predyspozycji i kompetencji. Bez znajomości ludzkiej natury nie ma mowy o sukcesie w zarządzaniu.

Doświadczenie zawodowe

Moje doświadczenie zawodowe to przede wszystkim współpraca z firmami, które z racji swojej działalności, funkcjonują na rynkach międzynarodowych. Prowadząc 12 lat firmę obsługującą handel zagraniczny poznałem specyfikę, prawie wszystkich krajów europejskich, Azji, Afryki Płn oraz USA i Kanady. Praca oraz prowadzenie negocjacji z obcokrajowcami wiele mnie nauczyły i dały szanse na osiągniecie wysokiej kultury biznesowej niezbędnej w handlu zagranicznym.

Doświadczenie eksperckie

Trenerem-ekspertem w obszarze negocjacji zostałem w 2005 roku, kiedy firma WYG International LTD, największa w Polsce firma specjalizującą się z zarządzaniu dużymi projektami szkoleniowo-doradczymi, głównie na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, zwróciła się do mnie z propozycją zostania trenerem (prowadziłem wtedy swoją firmę obsługującą handel zagraniczny). Wymagano ode mnie posiadania udokumentowanego doświadczenia w obszarze doradztwa w zakresie eksportu. Po weryfikacji dokumentów oraz referencji rozpocząłem nowy rozdział w swojej karierze zawodowej – jako trener biznesu. Doświadczenie trenerskie (udokumentowane ponad 10.000 godzin prowadzonych szkoleń) wzmacniam ciągłą praktyka biznesową, związaną przede wszystkim ze zleceniami od moich klientów.

Jestem wydawcą oraz redaktorem naczelnym czasopisma internetowego pod nazwą „Wiedza to Władza”®, wiedzatowladza.pl zarejestrowanego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, pod numerem rejestrowym 1430. Prowadzę również swój kanał na youtube – wiedzatowladza.tv

Znak “Wiedza to Władza”® jest zastrzeżonym znakiem towarowym w Urzędzie Patentowym RP.

Co w czasie wolnym?

Mam kilka pasji; regularnie uprawiam sport (crossfit i full body workout), jestem pasjonatem motoryzacji i ścigania się. Aktywnie zajmuję się fotografią sportową, która jest bardzo wymagająca nie tylko pod względem sprzętowym, ale przede wszystkim warsztatowym. Prowadzę fotobloga, gdzie pokazuję ludzi, którzy mają swoje pasje, najczęściej związanej z odwagą justimpress.me


Publikacje

Jestem autorem (współautorem) licznych artykułów dla pism branżowych, takich jak Essence Magazine, Businessman Magazine, Puls Biznesu, Rzeczpospolita oraz KrymiGraf z zakresu technik sprzedaży, negocjacji, wywierania wpływu, analizy pisma oraz analizy lingwistycznej wykorzystywanych w biznesie.

Ważniejsze pozycje

 • Technologiczne więzy na szyjach młodych niewolników – Instytut Spraw Obywatelskich INSPRO październik 2022
 • Jak wywołać wojnę światów? – Instytut Spraw Obywatelskich INSPRO maj 2020
 • Koronawirus i liczba 21000 – Instytut Spraw Obywatelskich INSPRO kwiecień 2020
 • Sprzedawaj albo giń – World Business Class Magazine grudzień 2017
 • Rozmowa się opłaca. Czasem firmy tracą tylko dlatego, że dwóch prezesów się nie lubi – Gazeta Prawna, 23 grudnia 2016
 • Strach, nie zysk! Poradnik Walczących Społeczników – INSPRO. Marzec 2016
 • Pajacowanie – związkowiec musi wyjść – Rzeczpospolita, 24.02.2015
 • Jak się negocjuje: Rząd kontra lobby zawodowe – Gazeta Prawna, 7 luty 2015
 • Negocjacje – level hard. Takich technik używali Bartosz Arłukowicz i Porozumienie Zielonogórskie – Dziennik.pl, Styczeń 2015
 • Badanie pisma i jego wykorzystanie w biznesie – Krymigraf nr 17, styczeń 2014
 • Badanie pisma w biznesie – J.D. Rockefeller – Krymigraf nr 16, wrzesień, 2013
 • Sukces na talerzu – Rzeczpospolita, 23 Styczeń 2012
 • Jak skutecznie negocjować? – Magazyn Businessman.pl, Czerwiec 2009
 • Automanipulator – Essence – Magazyn Ludzi Sukcesu, Maj 2009

Ważniejsze wystąpienia publiczne – konferencje

 • W 2017 brałem udział w konferencjach z cyklu „Nowoczesne Techniki Sprzedaży”, organizowanych przez Brian Tracy International oraz 360 SBC, podczas których przedstawiałem różnice pomiędzy sprzedażą a negocjacjami.
 • W 2016 roku byłem prelegentem podczas konferencji „Liderka Biznesu”, gdzie cytuję za WOMAN-NEWS.PL – “Najwytrwalsi zostali nagrodzeni prawdziwą petardą w postaci wystąpienia Tomasza Sidewicza – negocjatora z wieloletnim stażem, który w sposób niezwykle sugestywny wyjaśnił, czy negocjacje są dla każdego i co zrobić by zwiększyć swoje szanse przy negocjacyjnym stole” . (Ponad 400 uczestników)
 • W 2016 roku byłem prelegentem na Kongresie Sprzedaży. Tytuł mojego wystąpienia – „Mit relacji w sprzedaży, czy warto klientom rzucić wyzwanie?”
 • W 2015 roku wziąłem udział w Konferencji – „Ludzie kupują od ludzi” (ponad 300 słuchaczy)
 • W roku 2014 byłem jednym z prelegentów konferencji „Wielki Sukces Niewielkim Kosztem”, gdzie wraz z profesorem Robertem Cialdinim prezentowałem zależności między perswazją a negocjacjami (ponad 700 słuchaczy).
 • W 2013 wystąpiłem na konferencji Kuźnia Kampanierów, podczas której przedstawiłem, że walka o władzę ma miejsce zawsze między ludźmi i wynika ona z natury ludzkiej.
 • W roku 2012 brałem udział w 15 konferencjach poświęconych wiarygodności finansowej organizowanej przez BIG InfoMonitor S.A., gdzie prowadziłem wykłady pokazujące jak wykorzystać swoją wiarygodność finansową w procesie negocjacji.
 • W latach 2007-2011 w ramach projektu „Inżynier z Kulturą” (500 słuchaczy każdorazowo) przedstawiałem studentom Akademii Górniczo-Hutniczej zagadnienia z zakresu perswazji, negocjacji oraz motywacji w biznesie.
 • W 2002 na Międzynarodowej Konferencji Lingwistów przedstawiłem analizę komunikacji werbalnej pt.: „Pragmatyczne oraz semantyczne ujęcie wypowiedzi Hilary Clinton, podczas jej kampanii wyborczej do senatu w roku 2000″.

Video