
Jeśli masz nieadekwatne poczucie własnej wartości, to tracisz zdolność do racjonalnego oceniania swoich możliwości.

News
3 czerwca 2025
Po owocach ich poznacie, nie po relacjach
Szkoląc handlowców uparcie powtarzam:
‼️ Prawdziwych relacji biznesowych nie zbudujesz przy barze, czy w atmosferze wymuszonych rozmów z drinkiem w ręku, ale w autentycznych interakcjach, gdzie każde słowo i adekwatne działanie budują zaufanie.
Współczesna kultura biznesowa narzuciła nam przekonanie, że relacje można budować jak fast food – szybko, tanio i w masowej skali. Konferencje branżowe obiecują nam setki nowych kontaktów. Eventy networkingowe sprzedają wizję, że kilka drinków i wymiana wizytówek są kluczem do biznesowego sukcesu. Takie podejście prowadzi do powierzchownych znajomości, które rozpadają się przy pierwszym poważnym biznesowym wyzwaniu. Gdy przychodzi czas na trudną rozmowę reklamacyjną, szczery feedback czy wsparcie w kryzysie, często okazuje się, jak bardzo te relacje są kruche i ile są warte papierowe wizytówki wymieniane przy szampanie.
26 maja 2025
AI i jej wpływ na jakość myślenia i brak refleksyjności
Dla jednych AI to narzędzie wspomagające umysł.
Dla drugich AI staje się jego zastępcą.
Kiedy wymyślono kalkulator, przepowiadano zniknięcie z rynku matematyków. Teraz powstała sztuczna inteligencja i oddelegowano myślenie komputerom. Dożyliśmy czasów, gdy AI może za nas napisać pismo reklamacyjne, czy pracę magisterską.
Wygoda korzystania z AI zderza się z fundamentalnym pytaniem:
1️⃣ Czy delegując myślenie, nie tracimy czegoś znacznie cenniejszego?
2️⃣ Czy oddając kolejne obszary wysiłku poznawczego, mimowolnie oddajemy także część naszego człowieczeństwa – zdolność do głębokiej, autentycznej refleksji?
Argument, że „Komputery się nie mylą” nabiera nowego, niebezpiecznego sensu, który staje się usprawiedliwieniem dla intelektualnego lenistwa.
14 maja 2025
Autentyczność jako narzędzie budowania zaufania w relacjach biznesowych
Od kilkunastu lat zajmuję się strategicznym doradztwem i wiem, że świat biznesu to fantastyczna gra pełna możliwości, ale i niewidocznych pułapek, które mogą nam zaszkodzić lub całkowicie nas zniszczyć. Jedna źle zawarta umowa, jeden nieprzemyślany „deal”, jeden uścisk z niewłaściwą ręką i zmiata nas z biznesowej planszy.
Każdy, kto gra w „biznes”, walcząc z konkurencją o swój kawałek rynkowego tortu, może przyjąć dwie strategie:
1️⃣ Grać w grę pozorów, gdzie znaczna część graczy decyduje się na rynkową grę w masce, a nawet w opancerzonym kostiumie, pokazując innym z jak poważnym (niebezpiecznym) zawodnikiem mają do czynienia. Social media, które są znaczącą częścią naszego życia, kipią sztucznymi fasadami i grą pozorów.
2️⃣ Druga strategia, dużo trudniejsza to gra w autentyczność, która dopiero po dłuższym czasie staje się strategicznym fundamentem relacji biznesowych.
Autentyczność to codzienna praktyka. Każde działanie niezgodne z deklarowanymi wartościami zwiększa ryzyko, że zmiecie cię z planszy biznesowej gry.
14 kwietnia 2025
Praca z doświadczonym mentorem to szybsze wyjście z labiryntu
Życie każdego z nas przypomina labirynt pełen życiowych i zawodowych wyzwań. W labiryncie napotkamy niesamowite możliwości, ale i setki ślepych zaułków oraz pułapek. Chcąc przejść przez labirynt życia mamy w zasadzie dwie opcje:
1️⃣ Możemy poruszać się samodzielnie.
2️⃣ Możemy wybrać przewodnika, kogoś, kto zna ten labirynt.
Dla mnie wybór jest prosty. Ponieważ cenię swój czas, wybieram mentora.
- Kiedy chciałem nauczyć się ścigania i opanowania samochodu na torze, moim mentorem był Jan Niesiołowski, certyfikowany instruktor Porsche.
- Dynamicznej i bezpiecznej jazdy na motocyklu uczy mnie Alan Lipiec.
- Moją pasją są również szachy. Tutaj moim mentorem jest Marcin Krzyżanowski, Arcymistrz Szachowy.
Chaotyczne błądzenie to być może ubogacająca przygoda życia, ale ja wybieram szybszą i również inspirującą podróż z przewodnikiem.
9 kwietnia 2025
Rozwód korporacyjny – od emocji i chaosu do porozumienia i szacunku
Rozwód korporacyjny to bardzo dużo emocji, bardzo trudna komunikacja i zacięta walka o swoje. Jest to walka o rzeczy, które często nie mają potwierdzenia w treści umów. I rozwód korporacyjny bardzo mocno przypomina rozwód małżeństwa, które na swoje nieszczęście mieszka w jednym wspólnym domu, który zamienia się w więzienie, z którego nie ma jak uciec.
Dokumenty założycielskie rzadko precyzują wszystkie możliwe aspekty współpracy, pozostawiając wiele kwestii w sferze domysłów i ustaleń ustnych. Kwestie te z czasem ulegają zapomnieniu lub są odmiennie interpretowane przez wspólników. A początki wspólnego biznesu zawsze są słodkie. Wizja finansowego i społecznego sukcesu przysłania potencjalne problemy, a entuzjazm początku biznesowej drogi nie sprzyja formalizowaniu zasad współpracy i strategii wyjścia.
Kluczem do sukcesu w przeprowadzeniu rozwodu pomiędzy wspólnikami jest odpowiednie przygotowanie. Ważniejsze jest jasne określenie celów – co faktycznie chcemy osiągnąć?
Czy interesuje nas produktywny efekt, czy emocjonalna zemsta za krzywdy?
1 kwietnia 2025
🤔 Zanim pójdziesz po podwyżkę do szefa, rozważ scenariusz swojej negocjacyjnej klęski.
Chyba na każdym szkoleniu z negocjacji, które prowadzę, pada pytanie:
Jak dobrze wynegocjować podwyżkę wynagrodzenia?
I zawsze odpowiadam, że zanim pójdziesz po podwyżkę do szefa, rozważ scenariusz swojej negocjacyjnej klęski, zadając pytanie: czy jesteś na nią gotowa?
Oczywistością jest, że przygotowując się do rozmowy o podwyżce, musisz mieć argumenty, którymi przekonasz szefa / pracodawcę, że podwyżka Ci się należy.
⭐ Możesz użyć raportu płacowego, jako punktu referencji.
⭐ Pokażesz liczby określające twój performens i raport z oceny pracowniczej, o ile te rzeczy będą ci służyć.
🧨 O szantażu emocjonalnym, cierpiętnictwie, czy poczuciu krzywdy nie wspominam. Im trudniej będzie przebiegać rozmowa, tym jest większe prawdopodobieństwo, że po takie taktyki sięgniesz. Ot, taka natura ludzka.
25 marca 2025
W co warto inwestować bardzo małe kwoty?
🌟 W świecie zdominowanym przez social media, sukces często jawi się jako kalejdoskop luksusów – złote drinki z bąbelkami, prywatne odrzutowce, czerwone Ferrari czy żółte Lamborghini. W końcu gdzieś trzeba mieszkać i za coś trzeba jeść – a jak głosi powszechne przekonanie, najlepiej mieszkać luksusowo i jadać wykwintnie. I móc to pokazać innym.
🏦 Podczas współpracy z bankierami zadałem im pytanie: „Jaki minimalny poziom inwestycji pozwala osiągnąć status rentiera?”
💰 Odpowiedź była jednoznaczna – Poniżej 10 milionów złotych rentierstwo pozostaje trudnym do osiągnięcia marzeniem. Kapitał wymaga ciągłego reinwestowania, a przy optymistycznym założeniu 10% stopy zwrotu rocznie, gdzie część zysków pochłania codzienne życie „na poziomie”, a część zjada inflacja, niższe kwoty nie zapewnią oczekiwanego komfortu.
Pojawia się więc pytanie: Czy posiadając relatywnie niewielkie środki, warto je w ogóle inwestować?
Zdecydowanie –❗TAK ❗
4 marca 2025
Ile negocjacji prowadziłeś pod olbrzymią presją?
🌎 Świat żyje negocjacjami Zełeńskiego z Trumpem. Social media naprodukowały masę nowych ekspertów od negocjacji, którzy przeanalizowali spotkanie w Białym Domu sekunda po sekundzie. Znaleźli wszystkie możliwe błędy, zarówno Zełenskiego, jak i Trumpa. 👀
♟️ A ja zakończyłem kolejny turniej szachowy, gdzie zdobyłem następną kategorię, niezbędną na drodze po tytuł mistrzowski i powiem tylko tyle: Analiza partii szachowej kiedy wiemy jak się ta partia zakończyła jest zawsze banalnie prosta. Łatwo jest wytknąć błędy, popełniane przez arcymistrzów. Już Sun Tzu mawiał, że zwycięzcy generałowie są specjalistami od wygrania poprzedniej wojny.
Jestem pasjonatem szachów i historii. I patrząc na to, co się dzieje na świecie, a zwłaszcza w Europie, rozumiem posunięcia jednej i drugiej strony. Widząc te posunięcia wiem, którymi figurami wolałbym grać. I wiem też jedno:
Wiedzieć, jak wygrać partię szachów to jedno, a rozegrać ją tak, żeby wygrać, to drugie.
Dlatego czytając analizy zdecydowanej większości tych ekspertów zadaje tylko jedno pytanie: Ile partii szachów (czytaj negocjacji) rozegrałeś pod olbrzymią presją? 🤔
26 lutego 2025
Dlaczego szachy jako negocjacyjna metafora to zupełne nieporozumienie?
Jestem na kolejnym turnieju szachowym. To doskonała okazja do nauki gry i szansy zdobycia następnej kategorii szachowej. A ponieważ turniej trwa cały tydzień, to mam czas na relaks i przemyślenia o zajmowaniu się biznesem.
Przyjęło się w marketingu biznesowym odwoływać do szachów jako metafory, obrazującej planowanie działań biznesowych. Szachy rzekomo odzwierciedlają nasze prawdziwe życie, zwłaszcza biznesowe, gdzie każdy ruch ma swoje konsekwencje. Za każdym razem, gdy wykonamy ruch jakąkolwiek figurą, plansza się zmienia. Przeciwnik również wykonuje swój ruch i plansza znów się zmienia. Po każdym wykonanym ruchu trzeba wszystko przeanalizować, wprowadzić poprawki, przewidzieć zagrożenia, ponownie wszystko przemyśleć i upewnić się, że zarówno taktyka jak i cała strategia mają sens. I ponownie wykonać ruch. Przemyślana strategia i taktyka, zdolność przewidywania i adaptacji – wszystko to jest tak samo ważne w biznesie, jak na szachownicy. W szachach wygrywa lepiej policzona strategia, gdzie przewidziano ryzyka i wykorzystano błędy przeciwnika. I tu w mojej ocenie wszelkie podobieństwa szachów i biznesu się kończą. Dlatego już od dawna zadaję sobie takie pytanie:
17 lutego 2025
Jeśli nie potrafisz słuchać, nie bierz się za obsługę klienta
Czy widziałeś/aś świetny horror por tytułem „Ciche miejsce”?
Nie przepadam za horrorami, ale ten film, a w zasadzie seria mocno wciskała mnie w fotel, gdzie rodzina Abbotów walczy o przetrwanie. Pewnie już myślisz, że przecież takich horrorów są tysiące. Tak. To, co ten horror wyróżnia na tle innych, to taki niuans, że żeby ta rodzina mogła przetrwać w świecie zaatakowanym przez ślepe, obce istoty o ultraczułym słuchu, muszą funkcjonować maksymalnie cicho. Wyobraź sobie dystopijny świat, gdzie tylko całkowita cisza może dać ci szansę na przeżycie, ponieważ nawet najmniejszy hałas przyciągnie śmiertelne zagrożenie.
A teraz zamieńmy ten dystopijny świat rodziny Abbotów na świat biznesu, w którym, żeby przetrwać trzeba nauczyć się być cicho i umieć słuchać. Słuchać tego, co mówią do ciebie klienci.
10 lutego 2025
❓Jak rozpoznać oszusta, złodzieja, manipulanta❓
W usługach szkoleniowo-doradczych walutą jest know-how, czyli informacja. Jeśli ujawnię (oddam) informację, a nie zabezpieczę swoich interesów, druga strona, którą trudno nazwać partnerem w tym układzie, będzie już w posiadaniu wiedzy / informacji / know-how, a ja nie będę miał niczego w zamian. Jednym ze sposobów wyciągania know-how od ekspertów są darmowe samplingi, mamiąc obietnicami wielu szkoleń albo zleceń, niczym biblijny wąż, który skusił Ewę. Stąd taka technika mamienia dostawcy wieloma zamówieniami, pod warunkiem, że dostawca zaakceptuje przedstawiane warunki nazywa się "Nagrodą w raju".
2 lutego 2025
Coś złego dzieje się z obsługą klienta
W moim biurze przeciekała woda w spłuczce podtynkowej. Nie był to wyciek zagrażający zalaniem, a jedynie irytujące kapanie kropli. Rozebrałem wszystko do części pierwszych i szybko ustaliłem, że w zaworze dopełniającym nie trzyma uszczelka. Wziąłem zawór pod pachę i poszedłem do wszystkomającego sklepu budowlanego. Idę na dział toalet i pytam dedykowanego do działu sprzedawcę, czy mają jakiś zamiennik, albo zestaw naprawczy. Pan się przygląda i mówi:
– Musi pan jechać na ulicę Zgierską (drugi koniec Łodzi), do serwisu.
– Do serwisu? – pytam z niedowierzaniem.
– Tak, my tego nie mamy.
– OK – nie poddaję się – a czy macie jakiś zamiennik, żeby to naprawić?
– Nic nie będzie pasować. Nie zamontuje pan tego. O widzi pan? Tutaj to nie pasuje do tego.
16 stycznia 2025
Jak negocjować? 7 sekretów, które musisz znać. Wywiad.
Marcin Iwuć ‐ ekonomista, przedsiębiorca, doświadczony menedżer i publicysta w zakresie rynków kapitałowych i finansów osobistych https://marciniwuc.com, jednym słowem: Człowiek Finansowa Orkiestra, zaprosił mnie do swojego programu, gdzie rozmawiamy o sekretach negocjacji.
7 sierpnia 2024
Analiza Behawioralna i Wykrywanie Kłamstwa – studia podyplomowe
Zostałem wykładowcą w ramach studiów podyplomowych na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.
Celem studiów podyplomowych jest uzyskanie specjalistycznej wiedzy z zakresu:
- analizy behawioralnej - czy pocieranie nosa faktycznie świadczy o kłamaniu?
- nauk behawioralnych - co jest najlepszym nośnikiem informacji odnośnie wiarygodności?
- psychologii kłamstwa - czy są osobowości, które kłamią częściej niż inne i z czego to wynika?
Na moich zajęciach trzeba spodziewać się praktycznego treningu, związanego z profilowaniem behawioralnym i badaniem wiarygodności.
Do zobaczenia na zajęciach :-)
7 czerwca 2024
Profilowanie behawioralne – webinar EMBA UE w Poznaniu
Zostałem zaproszony do współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu, w ramach studiów EMBA, do poprowadzenia webinaru pod tytułem:
Profilowania behawioralne – co zdradza negocjatorów i jak można to wykorzystać w trakcie negocjacji?
Podczas spotkania przedstawię, jak zbudowany profil osobowościowy partnera po drugiej stronie negocjacyjnego stołu pozwala przyspieszyć osiągnięcie porozumienia.
Zapraszam :-)
- 1
- 2
- 3
- 4
- Następne »