• Trudne negocjacje
 • Kryzysy i konflikty
 • Wiarygodność komunikacji

Dobór właściwego personelu to podstawa funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Błąd popełniony podczas rekrutacji i decyzja o zatrudnieniu niekompetentnego pracownika prędzej czy później wywoła efekt domina.

Tomasz Piotr Sidewicz

News

10 marca 2023

Pigułki wiedzy dla tych, co są w biegu

Dla tych z Was, którzy są w biegu i nie mają za dużo czasu, przygotowałem "Pigułki Wiedzy" w postaci youtubowych shortów. Na początek pigułki o tym:

 • czy z książek można nauczyć się odnosić sukces?
 • czy w szkole można negocjować oceny i dlaczego warto?
 • o bardzo ciekawym zjawisku, którym jest tzw. "Syndrom oszusta", dotykający ponad 50% menedżerów
 • czy techniki sprzedaży faktycznie sprzedają?
 • czy łatwo jest rozpoznawać kłamców i ich kłamanie?

A w przygotowaniu będzie o tym, czy zarządzanie to wywieranie wpływu, dlaczego do odniesienia sukcesu ważne jest, żeby wiedzieć, czego się chce i mieć do tego szczęście oraz o tym, co warto wiedzieć, zanim komuś pożyczy się swoje pieniądze.

 

 

6 marca 2023

Które negocjacje są nudne, a które są trudne?

Mike Tyson powiedział, że każdy ma plan do momentu kiedy nie dostanie w mordę. W czasach, gdy informacja jest na wyciagnięcie ręki, wiele negocjacji handlowych jest banalnych, żeby nie powiedzieć, że wręcz nudnych. Kiedy trzymasz w ręku lepszą kontrofertę do oferty, którą ktoś ci negocjacyjnie zaproponował, to dokręcenie śruby, a nawet negocjacyjne zniszczenie kogoś, to dziecięca igraszka.

Ciekawsze negocjacje mają miejsce wtedy, kiedy żadna ze stron nie ma jakiejkolwiek alternatywy, a tu trzeba się jakoś dogadać, ponieważ konflikt interesów nie służy żadnej ze stron.

20 września 2022

Jedna z najskuteczniejszych manipulacji, tak zwana „Zdechła Ryba”

Przedstawiam jedną z najskuteczniejszych manipulacji, którą perfidnie wykorzystuje się na szeroką skalę w polityce i gospodarce. Jest też ona bardzo skuteczna w biznesie, czy w domowych negocjacjach. Technikę tę stosuje się po to, żeby zwiększyć korzyści, posiadając przy tym przewagę, gdzie można z tej przewagi skorzystać bezkarnie. Niestety, ta manipulacja to kopanie leżącego.

13 lipca 2022

Koniec konfliktu o bezpieczeństwo, godność, wynagrodzenia i warunki pracy

Pół roku negocjacji, zakończonych wielkim sukcesem Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Dla ZZKRL to przede wszystkim powrót do spokojnej pracy i psychicznego komfortu. Dla mnie to negocjacyjna przygoda życia. Związkowi Zawodowemu Kontrolerów Ruchu Lotniczego chcę bardzo podziękować za zaufanie, którym mnie obdarzyli.

A WP Law Kancelaria Prawna Woźniccy & Partners oraz Glaubicz Garwolińska Consultants chcę podziękować za współpracę!

8 czerwca 2022

Co się u mnie działo od marca 2021? Dużo!

Jeszcze ktoś mógłby pomyśleć, że gdzieś zniknąłem, albo co gorsza, że już się nie zajmuję trudnymi negocjacjami. Nic bardziej mylnego! W wielkim skrócie i bez naruszania NDA mogę powiedzieć tylko tyle, że:

 • w 2021 przygotowałem dla dwóch firm strategię komunikacji i negocjacji z 13 organizacjami związkowymi.
 • w 2021 przygotowałem "Zespół Negocjatorek" do negocjacji z organizacjami związkowymi, gdzie kobiety dzielnie zmierzyły się z samymi mężczyznami, realizując 100% planu!
 • w 2021 przygotowałem dla klienta strategię negocjacyjną, która pozwoliła zaoszczędzić 8.000.000 PLN w budżecie.
 • ostatnie pół roku i toksyczny wręcz "konflikt interesów" klienta to najlepsza przygoda negocjacyjna w mojej karierze!

6 marca 2021

Rozpoznawanie kłamania podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa o pracę to tak naprawdę forma negocjacji, podczas której przyszły pracownik ma określone przywileje wynikające z kodeksu pracy, a pracodawca obostrzenia. Kandydat do pracy ma większe pole do negocjacyjnych popisów i co gorsza do bezkarnego blefowania. W badaniu przeprowadzonym przez Livecareer 42% badanych przyznało, że na rozmowie kwalifikacyjnej zdarzyło im się okłamać rekruterów przynajmniej raz. Kłamstwa podczas rekrutacji najczęściej dotyczyły:

 • dużego zainteresowania ofertą pracy - 41,94%
 • czynników motywujących do pracy - 34,13%
 • relacji z poprzednim przełożonym - 31,38%
 • powodu odejścia z poprzedniej pracy - 31,29%

A wokół rozpoznawania kłamania pojawiło się wiele mitów. W nowym odcinku "Wiedza to Władza" tłumaczę, dlaczego rozpoznawanie kłamania nie jest taką prostą rzeczą, zwłaszcza podczas rozmowy o pracę.

14 lutego 2021

Trudne rozmowy menedżerskie w czasach kryzysu

Są takie rodzaje rozmów prowadzonych przez szefa z podwładnymi, które dla obydwu stron są stresujące. Zwłaszcza kiedy pracownika trzeba zdyscyplinować, ocenić, albo zmotywować. A w czasach kryzysu stres jest wyższy niż zwykle, dlatego przebieg trudnych rozmów menedżerskich nie zawsze wygląda tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Do najtrudniejszych rozmów menedżerskich należy rozmowa oceniająca i dyscyplinująca.

Powiem dlaczego nie ma uniwersalnych metod prowadzenia trudnych rozmów. Pokażę kilka ciekawych narzędzi, które pomogą przygotować się na spotkanie i odpowiem na Wasze pytania. Zapraszam 23.02.2021 o 10.00.

10 września 2020

Czym jest walka cenowa, czyli dlaczego cena czyni cuda w sprzedaży?

Uważam, że typowe negocjacje handlowe są banalne. Dzięki social mediom oraz szybkiej komunikacji zaczęliśmy bardzo dobrze negocjować, ale nie dlatego, że staliśmy się bardzo dobrymi negocjatorami, ale dlatego, że mamy dostęp do informacji o poziomie cenowym. A kiedy wiesz, gdzie kupisz taniej, to już masz bardzo dużą przewagę w wielu negocjacjach. Nawet na rynku pracy, ale jako pracodawca.

2 września 2020

Dlaczego w negocjacjach przegrywa ten, któremu bardziej zależy?

Wielu osobom wydaje się, że negocjacje to taka bardziej zaawansowana rozmowa na argumenty biznesowe. Niestety, w negocjacjach przegrywa ten, któremu bardziej zależy i związane jest to z emocjami oraz trudnością w podejmowaniu logicznych decyzji. W filmie dokładnie tłumaczę dlaczego tak się dzieje.

14 sierpnia 2020

Nowa odsłona kanału video Wiedza to Władza

Odświeżyłem kanał Wiedza to Władza® i mam nowe pomysły, które w związku z moją pracą naukową będę wdrażał. Na początek przedstawiam dwie techniki negocjacyjne (jedna bardzo wredna, ale cholernie skuteczna). Obydwie są orężem w arsenale negocjacyjnych zagrywek, zwłaszcza w czasach kryzysu. W przygotowaniu następne materiały.