Cały materiał video będzie dostępny pod adresem wiedzatowladza.tv i jeśli spotka się z zainteresowaniem widzów z pewnością będzie regularnie uaktualniany. A teraz zachęcam do obejrzenia pierwszego odcinka programu „Wiedza to Władza” o perswazji, manipulacji i kłamaniu.
W skrócie:
Perswazja pochodzi od łacińskiego słowa PERSUASIO, które oznacza nakłanianie, doradzanie, lub wpływanie. I tu pojawia się pierwsze pytanie – czy perswazja jest związana z manipulacją? Jeśli przyjmiemy definicję Cronkhite z 1978 roku, to perswazja odnosi się do manipulowania symbolami w taki sposób, aby wywołać zmianę w zachowaniach tych, którzy symbole te interpretują.
Idąc dalej, perswazja związana jest z wywieraniem wpływu, ponieważ jeśli chcemy traktować słowo perswazja słownikowo jako doradzanie, to aby móc komuś doradzać musimy pełnić rolę autorytetu. Innymi słowy, jeśli chcesz komuś doradzać, lub też cokolwiek perswadować, musisz zadbać o swój autorytet w oczach odbiorców.
Według Prof. Jolanty Antas, Polak jest mądry i pomocny. Chętnie udzieli rad i skory jest do użytecznych dla innych pouczeń. Uwielbiamy doradzać innym ponieważ to wiąże się z autorytetem, a kiedy ktoś postąpi wedle naszych wskazówek, to podnosi naszą samoocenę.